Product Details:
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial Elevator |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Maximum Rise | 5-10 m |
| Warranty | Provided |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Bucket | Stainless Steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Power | 1.5- 160 kW |
| Load Capacity | 10-830 Kg/h |
Product Details:
| Capacity | 4-5 ton |
| Usage/Application | Factories |
| Voltage(V) | 280 V |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Material of Bucket | Mild Steel |
| Drive Type | AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max Height | 40 m |