Commercial Spice Grinder Machine
Providing you the best range of 3hp ss automatic haldi grinding machine for commercial purpose only, commercial chili coriander grinding machine for commercial purpose only., turmeric polishing machine 50 kg for commercial purpose only, spice grinding machine for commercial purpose only., ginger and garlic paste machine for commercial purpose only. and industrial masala grinder machine with effective & timely delivery.
3HP SS Automatic Haldi Grinding Machine for commercial purpose only
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Capacity | 30 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Motor Power | 3 HP |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Warranty | 12 months |
We are engaged in manufacturing of Industrial Pulveriser, Bucket Elevator,Hammer Mill Grinder and many more. We ensure to timely deliver these products to our clients.
Commercial Chili Coriander Grinding Machine for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 kg |
| Usage/Application | Commercial |
| Type of Masala | Coriander, Chilli |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Warranty | 1 Year |
Backed by rich industrial experience we are offering grinding machine to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Turmeric Polishing Machine 50 Kg For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 1,05,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Motor Power | 5-10 hp |
| Power Source | Electric Motor |
| Brand | SHREE INDUSTRIAL EQUIPMENTS |
| Capacity | 50 kg |
| Material Of Construction (Food Contact) | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding Spices |
| Type | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
Price Range: Rs 105000-675000/Unit .
Spice Grinding Machine for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 65,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Capacity | 50 kg |
| Type | Manual |
| Voltage | 220 V |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 220 V |
| Machine Weight | 140-160 Kg |
Backed by rich industrial experience we are offering spice grinding machine to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Ginger And Garlic Paste Machine for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 1,45,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 30-150kg/h |
| Voltage | 240 V |
| Power | 5-20 Kw |
| Machine Weight | 80-120 Kg |
| Machine Material | Aluminum |
| Motor Speed | 885 rpm |
Price Range: Rs 65000-300000/Unit
Industrial Masala Grinder Machine
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Motor Power | 3 hp |
| Capacity | 20 kg/hr |
| Machine Type | Spice Grinder |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | SS 304 |
Masala Grinder