Feed Mixer Machine
Our range of products include feed mixer for commercial purpose only., animal feed mixer machine for commercial purpose only and 1000kg ms feed mixers for commercial purpose only..
Feed Mixer for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Capacity | 1000 kg |
| Motor Power | 25 hp |
| Mixing Chamber Volume | 2000 liters |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Mixing Period | 3 minutes |
| Country of Origin | Made in India |
We deal in best quality of Animal Feed Mixers.
Capacity : 50-100 kg
Material : Mild Steel .
Animal Feed Mixer Machine for commercial purpose only
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Mixer Type | Ribbon Blender |
| Capacity | 1000 kg |
| Motor Power | 3 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Mixing Period | 3 minutes |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shree Industrial Equipments |
We do a great business in best quality of Animal Feed Mixers.
Capacity : 1000 kg
Material : Mild Steel
1000kg MS Feed Mixers for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 6,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1000 kg |
| Motor Power | 2 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Mixing Period | 5 minutes |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shree Industrial Equipments |
We deal in best quality of Animal Feed Mixers.
Capacity : 1000 kg
Material : Stainless Steel