Hammer Mill Grinder
Pioneers in the industry, we offer hammer mill pulverizer for commercial purpose only, 3 kw bottom discharge hammer mill for commercial purpose only. and 5 kw bottom discharge hammer mill for commercial purpose only from India.
Hammer Mill Pulverizer for commercial purpose only
Approx. Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 300 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in manufacturing of Industrial Pulveriser, Bucket Elevator,Hammer Mill Grinder and many more. We ensure to timely deliver these products to our clients.
3 KW Bottom Discharge Hammer Mill For Commercial Purpose Only.
Approx. Price: Rs 1,05,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 3 kW |
| Capacity | 50-100 Kg/h |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 1200 RPM |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Power Consumption | 20-40 HP |
Backed by rich industrial experience we are offering discharge hammer mill to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
5 KW Bottom Discharge Hammer Mill For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 95,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 5 kW |
| Capacity | 100-150 Kg/h |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Speed | 1500 RPM |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Power Consumption | 30-60 HP |
Price Range: Rs 75000-300000/Unit