Industrial Pulveriser
Manufacturer of a wide range of products which include 5 kw industrial pulverizers for commercial purpose only, cone pulverizers for turmeric herbals and millets for commercial purpose only., pin mill pulverizer for commercial purpose only, stainless steel micro pulverizer for commercial purpose only and micro pulveriser 10 hp fro spices grinding for commercial purpose only..
5 KW Industrial Pulverizers for commercial purpose only
Approx. Price: Rs 1,55,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Power | 5 kW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption (HP) | 5-20 HP |
| Machine Capacity(Kgs./ Hour ) | 20 to 500 kg. per hour |
| Voltage(V) | 220 V |
| Speed | 1200 RPM |
| Finishing | Paint Coated |
| Phase | Single Phase |
Backed by rich industrial experience we are offering pulvizer to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Cone Pulverizers For Turmeric Herbals And Millets for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Grinding |
| Type | Cone Type Pulveriser |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Capacity | 50-500 kg/h |
| Power | 3 kW |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption (HP) | 5-50 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Speed | 1200 RPM |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Phase | Single Phase |
Backed by rich industrial experience we are offering turmeric herbals to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Pin Mill Pulverizer For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
| Power | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
PIN MILL WITH ROTORY AIR LOCK VALVE, DUST COLLECTOR AND SUCTION BLOWER
Stainless Steel Micro Pulverizer For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 2,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 50 kg/hr |
| Usage/Application | Spice Grinding |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Machine Rpm | 1200 |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Material | Stainless Steel |
Backed by rich industrial experience we are offering pulvizer to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Micro Pulveriser 10 HP fro Spices Grinding for Commercial purpose only.
Approx. Price: Rs 1,55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Power | 3 kW |
| Automation Grade | Fully Automatic, Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Paint Coated |
| Motor Speed | 2880 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 1-75 HP |
| Capacity | 40 to 500 Kg/hour |
Price Range: Rs 115000-700000/Unit