Industrial Mixers Cum Blender
Leading Manufacturer of industrial mixer cum blender for commercial purpose only, u type industrial mixers cum blender for commercial purpose only, pickles mixer machine for commercial purpose only., ribbon blender mixer for commercial purpose only, u type blender for commercial purpose only and double cone blender for commercial purpose only. from Hyderabad.
Industrial Mixer Cum Blender For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 1,25,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 25 to 2000 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-440 V |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | Electric |
Backed by rich industrial experience we are offering mixer cum blender to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
U Type Industrial Mixers Cum Blender For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 25 to 2000 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Shape | U Shape |
| Phase | Single Phase,Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 2-5 kW |
| Finishing | Paint Coated |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
Backed by rich industrial experience we are offering industrial mixers to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Pickles Mixer Machine For Commercial Purpose Only.
Approx. Price: Rs 65,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel,Stainless Steel |
| Usage/Application | Mixer |
| Capacity | 10 to 3000 Kg/batch |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 0.5-20 HP |
| Motor Voltage | 380 V |
Price Range: Rs 65000-900000/Unit .
Ribbon Blender Mixer For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 95,000 / pieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 25-2000 Kg/batch |
| Design Type | Customized, Standard |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | Electric Motor |
| Mixer Type | Clock Wise,Anti Clock Wise |
| Voltage | 380 V |
| Power | 4-10 kW |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Rotate Speed | 30-50 RPM |
| Machine Weight | 180 Kg |
Backed by rich industrial experience we are offering ribbon blendeer mixer to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
U Type Blender For Commercial Purpose Only
Approx. Price: Rs 65,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Production Capacity | 50 Kg/h |
| Material | Mild Steel |
| Dimension | 1760x1300x1000 mm |
| Motor | 2 HP |
| No Of Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
Backed by rich industrial experience we are offering blenders to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates
Double Cone Blender For Commercial Purpose Only.
Approx. Price: Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 50 Kg/h |
| Usage/Application | Mixing |
| Material | Stainless steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Discharge Valve(Inches) | 1/2 to 4 Inch |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation speed (RPM) | 25-50 RPM |
| Voltage(Volt) | 380 V |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Power | 0.25~3 kW |
Backed by rich industrial experience we are offering haldi processing plant to our customers providing the best services to our customers at reasonable rates