Product Details:
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel,Mild Steel |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Capacity | 20-50 Kg/h |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 0.53-2 kW |
| Motor Power | 2-5 HP |
| Voltage | 220 V |
Product Details:
| Product Type | Dry and Wet Type |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Shree Industrial Equipment |
| Power | 1-5 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Machine Capacity | 20 to 500 kg. per hour |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Powder Coated |